advertising

Glutensiz Gıdalar ve Çölyak Hastalığı

colyak-hastaligi

Glutensiz Gıdalar ve Çölyak Hastalığı

Glutensiz ürünlerin tamamı çölyak hastaları için hayati önem taşırken tabii ki bir insanın hayatını idame etmesindeki en önemli unsurlardan birisi vücuda alınan gıdalardır. Bu açıdan bir çölyak hastası için glutensiz gıdalar hayati önem taşır.

Glutensiz gıdaların ortaya çıkışı çölyak hastalığının öneminin bir kat daha anlaşılmasıyla ortaya çıkan bir durum olmuştur. Eski zamanlarda internetin olmadığı ve ürünlere erişimin belli merkezler üzerinden olduğu zamanlar vardı ve bu dönemler çölyak hastaları için son derece zor zamanlardı. Bu gibi dönemlerde bu hastalığa sahip insanlar için beslenmek ciddi bir sorun halindeydi. İnternet bazı kesimler tarafından onca faydası görülmesine rağmen hala anlamsız bir şekilde zararlı olarak nitelense de aslına bakılacak olursa hiç de öyle değildir. Sadece e-ticaret gibi bir alanı içinde barındırdığından bile internet bulunmaz bir nimettir. Hatta sadece çölyak hastalarının istedikleri her tür ürüne oturdukları yerden birkaç tuşa basarak erişim sağlaması sebebiyle, en azından onlar için son derece önemlidir. Bir insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Glutensiz gıdalar çölyak hastalarına uygun gıdalardır. Bu gruba dahil olan gıdalar, çölyak hastalığı olan kişilerin beslenmesinde kullanılmak üzere hazırlanan gıdalardır. Bu gıdalar, çölyak hastalığının tek ve olmazsa olmaz tedavi yöntemidir. Çölyak hastaları; hemen herkes tarafından tüketilen ve erişimi son derece kolay olan normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı tüketemez. Ancak tamamen alternatifsiz oldukları gibi bir durum da söz konusu değildir. Başta mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi gıdalar ise gluten içermedikleri için rahatça tüketilebilir. Glutensiz gıdaların listesini rahatsızlığa sahip olan insanlara yeni konulduğu anda verildiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu adımın ardından yapılması gereken ise bir yaşam biçimine dönüşecek olan beslenme alışkanlığını edinmektir. Önem derecesini ifade etmek için rahatsızlığın gerektirdiği diyetin uygulanmadığı takdirde olacaklara bir göz atalım isterseniz. Bağırsaklar üzerindeki bu hastalık düzenli bir yaşam olmadığı zaman lenfoma, bağırsak kanseri gibi daha ciddi hastalıklara dönüşebilir. Bunun yanında kalp sağlığı açısından da zararı var. Bu rahatsızlığın ölçülebilir ve gözlemlenebilir belirtileri ışığında çölyaklı olabileceğinden şüphelenen kişiler, gastroentoloji uzmanlarına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalı. Glutensiz gıdalar tüm bunların oluşmaması için gereken tek ve en basit şeydir.

En başta da belirttiğimiz gibi çölyak hastaları için hayati önemi olan glutensiz gıdaların alışverişinin en rahat yapıldığı ortam internet ortamıdır. İnternet ortamında glutensiz gıdalarda en bol çeşidi sunan ise 6 yıldır rakipsiz olan Doğaevinizde’dir. Sektörde 6 yıldır hızlı teslimat ve güler yüzlü hizmetiyle tanınan Doğaevinizde , çölyak hastaları tarafından daima takdir edilmektedir. Sizler de bir çölyak hastası olmazsanız da glütensiz ürünleri tatmak isterseniz, bu sağlıklı ürünlerin tadına bakmak ve sağlıklı hayata yelken açmak isterseniz Dogaevinizde.com’a bekleriz. 

Tasarım : Anıl Güzel - Kodlama ve Entegre : Burak İşci