advertising

Glutensiz Ürünler Listesi

listesi-glutensiz-urunler

Çölyak hastalığı geçmiş dönemler çocuklarda rastlanan bir hastalık olarak karşımıza çıksa da günümüzde genetik bir hastalık olarak kalıtsal özellikle içerdiği görünmekte ve bu hastalar için besin düzeni tamamen değişen bir hayat tarzı önerilmektedir. Çok fazla bilinç olmasa da bu konuda dernekler altında birleşen hastalar çevrelerinde duyarlılığı artırmaya çalışmaktadır.

glutensizhayat

Glütensiz ürünler listesi olarak farklı markalar pek çok ürün başlığı oluşturmakta, hastalara bu konu da alternatifler oluşturulmaktadır. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf glüten içeriklerinin en çok bulunduğu unlu mamuller olmaktadır. Bunlara karşılık pirinç unu, mısır unu, karabuğday, nohut, mercimek, bezelye, soya gibi seçenekler un haline getirilip çölyak hastalarının bağışıklık sistemi için uygun içeriklerde ürünler elde edilebilir.

glutensiz-yasam

Hazır satılan ürün içerikleri incelenmeli ve glüten içerikli ürünler tercih edilmemelidir. Özel olarak üretilen ürünlerde piyasa da çok fazla çeşit olarak bulunmasa da artan bilinç ve talep doğrultusunda son dönemlerde önemli artışlar oluşmaktadır. Glutensiz ürünler olarak tüketilecek ürünler insan sağlığına sadece Çölyak Hastalığı için değil birçok hastalık ve rahatsızlık için oldukça faydalı ürünler olup, yüksek besin öğesi içerir.

colyak

Glütensiz ürünler listesi başlığı altında yoğurt, süt, gazlı içecek, çikolata, bisküvi çeşitleri bulunabilmektedir. Maalesef her satış noktasında bulabilmenin imkânını olmamakta hastalar bu ürünleri ancak belli merkezlerden temin edebilmektedir.

Tasarım : Anıl Güzel - Kodlama ve Entegre : Burak İşci