advertising

Glutensiz Ürünler Nereden Alınır?

glutensiz-urunler-nereden-a

Öncelikle glüten nedir biraz bunu açıklayalım. Glüten genellikle tahıl ürünlerinde bulunur. Genel olarak buğday grubunda fazla miktarda bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı insan sağlığı içi oldukça yararlıdır. Bazı durumlarda kullanımı ile ilgili sıkıtınlar yaşanmaktadır. Glüten çölyak hastalarının kullanımı için tehlike arz etmektedir. Çölyak hastalığı, glutein proteinine karşı vücudun göstermiş olduğu tepkiden dolayı gerçekleşir.

Bu hastalık da bu tarz glutenli ürünlerin vücuda alınması ile gelişir. Bu hastalık ince bağırsaklarda meydana gelen bu rahatsızlık sebebi ile bağırsak duvarlarında meydana gelen düzleşme ve besinlerin emilimi reaksiyonu tam anlamı ile gerçekleşemez. Sağlıklı bir bireyin bünyesinde glutenli ürün mide bağırsak kanalında kolayca sindirilirken, çölyak hastaları glutenli ürünleri sindirmede sıkıntı yaşarlar. Bu sebeple glütensiz ürünler başlığı altında gıda ürünleri üretimi mevcuttur.

Sonuç itibari ile bir hastalığın tetikleyicisi olan glüten, glütensiz ürünler gibi bir ayrıma gidilmesine sebep olmuştur. Son dönemlerde gıda sektörü üstüne yapılan araştırmaların artması ve de hastalık yapıcı faktörlerin derinine inilmesi glütensiz ürünler üretilmesi aşamasında çok etkili olmuştur. Bakkal market gibi her yerde her şekilde ulaşımı mümkün olan glütensiz ürünler artık çoğu internet alışveriş sitesinden de rahatça ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu alanda İstanbul Halk Ekmeği gibi devlet ve belediye bünyesinde bulunan gıda zincirlerinde de glütensiz ürünler satışı mevcuttur.

glutensiz-yasam

Glütensiz ürünler tat olarak diğer gıda ürünlerinden farklı olmamakla birlikte, hastalık faktörüne sahip olan insanların gönül rahatlığı ile beslenmesi için kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir. Fiyat anlamında diğer ürünler gibi gutensiz ürünler de cüzi fiyatlarla raflardaki yerini almıştır. Glütensiz ürün yelpazesi sanıldığı gibi düşük olmamakla birlikte, aksine her alanda glütensiz ürün üretimi mevcuttur. Glütensiz ekmek, kraker, makarna, un, bisküvi, buğday, tarhana, buğday ve şeker hamuruna kadar aklınıza gelebilecek her alanda kullanımı ve üretimi mevcuttur.

Uygun fiyatları ve sağlık açısından hastalık etmeni bulunduran insanlar için sağlıklı beslenebilmek adına; bakkal, market, internet alışveriş siteleri ve büyük alış veriş merkezleri ile kolayca ulaşımınıza sunulmaktadır. Sağlıklı günlerde afiyet ve gönül rahatlığı ile tüketmeniz dileği ile ..

Tasarım : Anıl Güzel - Kodlama ve Entegre : Burak İşci