Çocuklarda Çölyak Hastalığının 10 Belirtisi

Çocuklarda Çölyak Hastalığının 10 Belirtisi 2

Çocuklarda Çölyak Hastalığının 10 Belirtisi

Çölyak hastalığı, çok küçük yaşlarda da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bebeklerde, özellikle anne sütü dışındaki gıdalara başlandığında ortaya çıkmaktadır. Buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi gluten içeren gıdalarla tanışan bebeğinizde, aşağıdaki belirtiler gözleniyorsa derhal doktorunuza başvurup çölyak hastalığının olup olmadığını kontrol ettirmeniz çok önemlidir.

  • Şişkinlik ve karın ağrısı
  • Bulantı ve Kusma
  • İştahsızlık
  • Uzun süren ishal ya da kabızlık
  • Büyüme ve gelişme geriliği (kısa boy, aşırı zayıflık)
  • Diş problemleri
  • Tedaviye rağmen geçmeyen kansızlık
  • Huysuzluk ve davranış bozuklukları
  • Dışkının yağlı olması
  • Gecikmeli Ergenlik

Çölyak genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalarının yüzde 10‘unda, ailesinde çölyak hastası olan başka bireylerde bulunmaktadır.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Çölyak hastalığı tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Yapılması gereken tek şey glutensiz beslenmektir. Bu beslenme düzenine dikkat edildiği taktirde, hastalar uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Ancak sadece yiyeceklere dikkat etmek yeterli değildir. Diş macunu, şampuan, vücut kremi vb. kozmetik ürünlerin de glutensiz olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Ürün etiketleri çok dikkatli okunmalı, gerekiyorsa üretici ya da ithalatçı firmayla iletişime geçilerek kapsamlı bilgi alınmalıdır.

Sosyal Yaşantılarında Çocuklar Hastalıktan Nasıl Etkilenirler?

Çocuğunuz için bu hastalığın en zor kısmı, arkadaşları istedikleri her tür yiyeceği yerken, kendisine hakim olup diyetini bozmamaktır. Bu gerçekten güçlü irade gerektiren bir durumdur. Her şeyden önce çocuğunuzu çölyak hastalığı hakkında detaylı şekilde bilgilendirmeli, nelerden uzak durması gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Fastfood restoranlarında, okul kantinlerinde glutensiz gıdalar bulunmadığından, dışarıdan gıda temin etmekte oldukça zorlanacaktır.  Arkadaşlarının yediği besinlerin glutensiz çeşitlerini onun için temin ederseniz ya da pişirirseniz, çocuğunuz pek çok şeyden mahrum olmamış ve arkadaş ortamından kopmamış olur. Böylece sağlıklı ve mutlu bir çocukluk geçirmemesi için hiçbir neden kalmayacaktır.

Çocukken çölyak hastalığı teşhisi konan kişilerin, daha ileri yaşlarda teşhis konan kişilere nazaran bir avantajı vardır. Normal gıdaların tadını bilmediklerinden, glutensiz gıdaların tatlarını yadırgamazlar ve damak zevkleri de bu yönde gelişir. Ancak daha büyük yaşlarda çölyak teşhisi konduğunda, kişiler sevdikleri ve alıştıkları yiyeceklerden kopmak zorunda kaldıklarından ve yedikleri glutensiz gıdaları, glutenli yiyeceklerle kıyasladıklarından, alışmaları ve kabullenmeleri çok daha zor olmaktadır.

Ayrıca erken teşhis, her hastalıkta olduğu gibi çölyak hastalığında da çok önemlidir. Çölyak hastaları, glutenli gıdalar tüketmeye devam ettikleri müddetçe, bağışıklık sistemleri zayıfladığından pek çok hastalığa açık hale gelirler.  (Epilepsi, Demir eksikliği anemisi, Kemik erimesi, Kanser, Gece körlüğü, Nöropatik his kusurları vs.) Bu yüzden hastalığın belirtilerinden bir ya da bir kaçı çocuğunuzda mevcutsa, vakit kaybetmeden tahlil yaptırınız.

 

 

Kaynaklar;

https://www.glutensizhayat.com.tr/bebeklerde-ve-cocuklarda-colyak/

https://yemek.com/cocuklarda-colyak-belirtileri-ve-cocukta-colyak-hastaliginin-tedavisi/#gref

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/colyak-hastaligi/

 

 

 

 

Cevap Bırakın