Glutensiz Beslenme Gerektiren Hastalıklar

Glutensiz Beslenme Gerektiren Hastalıklar 2

Glutensiz beslenme pek çok insanın benimsemeye başladığı bir beslenme çeşidi haline gelmiştir. Bazı insanlar ciddi fiziksel rahatsızlıklar yaşadıkları için, bazıları zayıflamak için bazıları ise daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için bu beslenme çeşidini seçmektedirler.

Bu yoğun talep nedeniyle de glutensiz ürün pazarı çok hızlı bir şekilde gelişmiş ve değeri 4,63 milyar dolara ulaşmıştır.

Şimdi sırasıyla bu beslenme şeklini benimseyen grupları inceleyelim;

Ciddi Rahatsızlıklar Yaşayan Gruplar

Gluten, bazı insanlarda çok fazla hasara neden olan bir proteindir.

Sindirim Sistemi  (Çölyak Hastalığı, Diyare, Kabızlık, Karın Ağrısı, Dispepsi, Karın Şişkinliği, Steatore, Enkopresis, Diş minesinde bozulmalar, Reflü, Ülserler, Bulantı / Kusma, Karaciğer Hastalığı, Hepatik T, Pankreas Ekzokrin Bozukluğu, Laktoz intoleransı, İntestinal Kanama, Fruktoz intoleransı vb.)

Dermatoloji ( Akne, Egzama, Dermatit, Deride Kuruluk, Döküntü, Kaşıntı, Dermatitis Herpetiformis, Göz Çevresinde Halkalar, Kızarıklıklar vb.)

Fiziksel Görünüm (Halsizlik, Kilo Kaybı, Şişmanlık, Gelişme Geriliği, Boy Kısalığı)

Emosyonel (Anksiyete, Huzursuzluk, Depresyon)

Nöropsikiyatrik (Otizm, Hiperaktivite, Konsantrasyon Bozukluğu, Serebellar Atrofi, Beyin Beyaz Cevher Lezyonu, Uyku Bozukluğu, Şizofreni, Denge Bozukluğu, Epilepsi, Polinöropati, Periferal Nöropati vb.)

Kas İskelet Sistemi  (Artrit, Fibromiyalji, Romatoid Artrit, Kas Ağrıları, Eklem Ağrıları, Osteoporoz, Osteopeni, Osteomalazi, Polimyozit, MS (multipl sklerozis), Miyasteni gravis)

Solunum Sistemi ( Wheezing, Sinüzit, Nefes Darlığı, Astım)

Kadın Sağlığı (Menstürel Düzensizlik, Kadın ve Erkekte Kısırlık, Menarş Gecikmesi,Prematür Menopoz, Spotan Abortus, Prematür Doğum, DDK’lu Doğum)

Otoimmun  (Addison Hastalığı, Otoimmun Kronik Hepatit, Alopesi Areata, Tip-1 ve 2 Diabet Mellitus, Basedow Graves Hastalığı, Hiperparatiroidi, Hipoparatiroidi, Lupus (SLE), Myasthenia Gravis, Sarkoidozis, Skleroderma, Sjögren Sendromu, Hipotiroidizm, Villöz Atrofi (Çölyak), Tiroidit, İTP )

Maligniteler (İB Adenokarsinomu, Özofagus Kanseri, Oro-faringeal Kanser, Melanom, Non- Hodgkin Lenfoma)

Baş ile İlgili Durumlar (Baş Ağrıları, Migren, Saç Dökülmesi)

Diğer Durumlar (Anemi, Demir Eksikliği, Vitamin B12 Eksikliği, Vitamin K Yetersizliği, Folat Eksikliği, İmpotans, Raynaud Fenomeni, Hipereozinofili, Kistik Fibrozis, Pulmoner Hemosiderozis, Vaskulit)

Glutenle ilgili en çok bilinen rahatsızlıklar ise aşağıdadır.

Çölyak Hastalığı

Bu grup, zorunlu olarak glutensiz beslenmeyi seçmiş insanlardan oluşmaktadır. Çölyak hastalığı nedeniyle vücutları gluten proteinini sindirememekte ve bağışıklık sistemine ciddi zararlar vermektedir. Bu zararlardan kurtulmanın tek yolu ömür boyu sürecek glutensiz diyet uygulamaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Gluten Hassasiyeti

Bu grup, çölyak hastalığı teşhisi konmadığı halde benzer rahatsızlıklar yaşayan kişilerden oluşmaktadır. Bağışıklık sistemleri glutenden zarar görmediği halde,  gluten kullanımını sonlandırdıklarında aynı çölyak hastalığında olduğu gibi rahatsızlıkları sona ermektedir. Gıda intoleransı testleriyle teşhis edilmektedir. Doktorlar tarafından tam olarak kabul görmemiştir. Ancak bu kişilerin sayıları çölyak hastası kişilerden kat kat fazladır.

Dermatitis Herpetiformis (Duhring Hastalığı)

Bu rahatsızlık ilk olarak Amerikalı dermatolog Louis Duhring tarafından tanımlanmış bir otoimmün hastalıktır. Otoimmün hastalık; kişinin bağışıklık sisteminin, kendi doku ve hücrelerini mikrop ve yabancı madde zannetmesi sonucu onlara tepki vermesiyle ortaya çıkan hastalıklara verilen ortak addır.

Dermatitis Herpetiformis ya da diğer adıyla Duhring hastalığı, buğday, arpa , çavdar ve yulafta bulunan gluten proteinine karşı duyarlılık gösteren kişilerde, deride su toplayan kabarcıklar ve tepesi yolunmuş kırmızı kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkan, çok şiddetli kaşıntılara neden olan otoimmün bir deri hastalığıdır.  İrsi ve bulaşıcı  değildir. Yani anne ve babadan doğrudan çocuğa geçmez. Yaralara temas edilmesi ya da kanla bulaşmaz. Her yaşta ve kişide görülebilen bir hastalıktır.

Gluten alımı dışında, iyotlu ilaç ve antiseptik solüsyonların kullanımıyla da ortaya çıkabilir. En önemli belirtileri; yanma ve batma hissinin yanında şiddetli kaşıntıdır. Derideki kabarıklıklar çok sık olmamakla birlikte iltihaplı ve kanamalı bir görünüm alabilir. Vücudun her yerinde görülebilir. Bir hafta 10 günlük bir sürede iz bırakarak iyileşir. Ancak tekrarlayan bir hastalıktır. Belirtilerden şüpheleniyorsanız hemen bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına (dermatolog) başvurunuz. Bazı durumlarda bu hastalığa çölyak hastalığı da eşlik edebilir. Çölyak Hastalığıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Dermatitis herpetiformis hastalığının tedavisi için, glutensiz diyet ve/veya  ilaç tedavisi gerekmektedir.

Gluten Ataksisi

Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda gluten ataksisi, bir otoimmun hastalık olarak kabul edilmiştir. Gluten tüketildiği taktirde bağışıklık sistemi, beynin serebellum bölgesine zarar vermektedir. Bunun sonucunda da kas kontrolü ve çeşitli nörolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Zayıflamak için Glutensiz Beslenenler

Bu gruptaki insanlar herhangi bir rahatsızlıkları olmadığı halde glutensiz beslenen kişilerdir. Bu şekilde kilo verebileceklerini düşünürler. Sadece glutensiz beslenme kilo verdirmez. Çünkü glutensiz pasta, glutensiz mantı, glutensiz börek gibi ürünlerde vardır. Ve bunlar da aynı gluten içerenleri gibi kilo aldırırlar. Detaylı bilgi için tılayınız.

Sağlıklı Olduğunu Düşündükleri İçin Glutensiz Beslenenler

Maalesef bu gruptaki insanlar fazlasıyla yanılıyorlar. Glutensiz demek, doğal demek değildir. Ürün organik ya da doğal olarak üretilmediyse glutensiz olması hiçbir şey ifade etmez. Glutensiz beslenerek sağlıklı olamazsınız.

Ürünlerin etiketlerini okumak çok önemlidir. Bunu alışkanlık haline getirerek aldığınız ürünlerin zararlı olanlarını elemeniz çok daha kolay olacaktır. Koruyucu olarak kullanılan pek çok madde sağlığımız için zararlıdır.

Kaynakçalar

http://turkdermatoloji.org.tr/media/files/file/Dermatitis_Herpetiformis_Hasta%20Bilgilendirme_DernekWebSayfas%C4%B1.pdf

http://puader.org.tr/files/file/pdf/puader_kongre_2/57.pdf

https://profdrhulyauzunismail.com/serebellar-ataksi-ve-gluten-ataksisi/

Cevap Bırakın