Glutensiz Diyet Zayıflatır mı?

Glutensiz Diyet Zayıflatır mı? 2

Glutensiz Diyet Zayıflatır mı?

2000’li yılların başında Holywood yıldızları arasında moda olan glutensiz diyet, gerçekten zayıflatıyor mu yoksa büyük bir aldatmaca mı?

Bu diyeti uygulayan ünlüler listesinde kimler yok ki? Gwyneth Paltrow, Jennifer Lawrence, Lady Gaga, Scarlett Johansson, Victoria Beckham, Rachel Weisz, Jessica Alba gibi pek çok ünlü, kimisi sadece kilo vermek için, kimisi ise gluten alerjisi yüzünden glutensiz diyet uygulamaktadırlar. Ünlüler uygular da hayranlar durur mu? Bu ünlüler sayesinde sıkça gündeme gelen glutensiz ürünler ve glutensiz diyet, hem ürün çeşitliliğinin artmasına hem de daha çok kişinin bu diyeti uygulamasına neden olmuştur.  Çölyak hastası olmayan ya da gluten alerjisi bulunmayan kişilerin bu diyeti uygulaması, sağlık uzmanları tarafından uzun vadede zararlı olacağı düşünülerek eleştirilmektedir.

Aslında glutensiz diyetin zayıflamaya katkıda bulunacağının düşünülmesinin nedeni, ekmek, makarna, pasta, börek vb. kilo aldırıcı ürünlerin tüketilemeyeceğinin zannedilmesinde yatıyor. Ancak sorun şu ki, bu ürünlerin glütensiz çeşitleri de mevcut olduğundan ve onların içeriğinde de şeker, nişasta, mısır vb. ürünler kullanıldığından bu ürünleri tüketmek zayıflamaya katkı sağlamayacaktır. Yani glutensiz ekmek, glutensiz makarna, glutensiz lahmacun gibi ürünleri yiyerek kilo veremezsiniz. Glutensiz gıdaların arasında da bir eleme yapmanız gerekmektedir.  Örneğin, meyvelerde, sebzelerde, etlerde gluten bulunmamaktadır. Bunlar tüketildiğinde, hamur işleri ve şekerli ürünlerden uzak durulduğunda kilo verilebilecektir. Ancak bu diyete glutensiz diyet demek oldukça yanlıştır. Çünkü normal bir diyette de tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken gıdalar hemen hemen aynıdır.

Yani çölyak hastası değilseniz, gluten alerjiniz yoksa amacınız sadece kilo vermekse, glutensiz diyet yapmanıza hiç gerek yok. Hamur işlerinden, kızartmalardan, pastalardan, tatlı ve abur cuburlardan uzak durun. Kolesterolünüz yüksek değilse protein alımınızı arttırın. Vücudunuzun yağ yakmaya ve kilo vermeye başladığını göreceksiniz. Hele bir de spora zaman ayırabiliyorsanız çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak sakın yapılacak en büyük hatayı yapıp, günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alarak kas kaybına ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olmayın.

Uzman bir beslenme uzmanından destek alın. Sizin için en iyi diyet listesini ve günlük kalori ihtiyacınızı tespit ettirin ve ona göre beslenin.

Cevap Bırakın